Nawigacja

Grupa IV MISIE

O nas

 

                   Grupa IV - 5, 6 latki           

 

 

"Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem
się w przedszkolu - o tym, jak żyć, co robić, jak postępować,
współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać
sobie lepszy świat."

Robert Fulghum

 

Wszyscy bardzo lubimy przychodzić do przedszkola, bo wiemy, że każdego dnia czekają tu na nas nowe przygody. Jesteśmy ciekawi świata i chętni do zdobywania wiedzy i różnych umiejętności. Razem z paniami uczymy się nowych, ciekawych rzeczy i świetnie się bawimy.

Lubimy   rysować,  malować, śpiewać i słuchać bajek czytanych przez panią.

         Wszystkie przedszkolaki z naszej grupy bardzo się lubią i chętnie sobie pomagają.  Wspólne zabawy przynoszą nam dużo radości, dzięki nim rozwijamy swoją wyobraźnię i nabywamy nowych umiejętności.

Wszystkie podejmowane przez nas działania stymulują nasz wszechstronny rozwój, a miła atmosfera pozwala na radosne przeżywanie chwil w przedszkolu.

ROZWÓJ DZIECKA 4-LETNIEGO:

 4-letnie dziecko zadaje dużo pytań. Poza tym jego wyobraźnia nadal jest bardzo żywa, a dziecko nadal ma trudności z odróżnianiem fantazji od rzeczywistości. Wiele czterolatków na tym etapie rozwoju lubi czytać w kółko tę samą bajkę.

W 4 roku życia dziecka jego rozwój ponownie przyspiesza:

 • Dynamiczny czterolatek, któremu buzia się nie zamyka i który potrafi przez pół dnia zadawać tylko i wyłącznie pytania, to kolejna próba cierpliwości dla rodziców.
 • Nawet jeśli sami jesteście wulkanami energii, to bieganie za dzieckiem i jednoczesne zaspokajanie jego ciekawości świata może okazać się ponad wasze siły.
 • Poza tym wyobraźnia 4-letniego dziecka nadal jest bardzo żywa, i nadal ma ono trudności z odróżnianiem fantazji od rzeczywistości. Konfabulowanie w tym wieku jest normalne, wiąże się z niesamowitą wyobraźnią dziecka, a także z coraz lepszą umiejętnością mowy.
 • Wymyślony przyjaciel nadal towarzyszy wielu dzieciom i nie powinno to budzić waszego niepokoju. I normą w tym wieku jest także to, że dziecko domaga się czytania w kółko tej samej bajki - wam nie pozostaje nic innego, jak zacisnąć zęby i przetrwać ten czas.

 

Dobrze wiedzieć:

 Rozwój emocjonalny czterolatka:

Czterolatek odczuwa wstyd, dumę, winę i zazdrość; to dobry moment, by zacząć dziecko uczyć, jak ma radzić sobie z emocjami, ale uwaga: czterolatek lubi pochwały i wbijają go w dumę, ale z drugiej strony, porównywanie go z innymi na jego niekorzyść, przeżywa nadzwyczaj mocno.

 

Co potrafi czterolatek:

 • zna już zazwyczaj około 2 tysięcy słów, odróżnia litery od innych narysowanych kształtów (czasem może nawet umieć drukowanymi literami napisać własne imię); często też potrafi policzyć do 10 oraz układać przedmioty według wielkości, koloru, kształtu;
 • zadaje trudne pytania dorosłym, eksperymentuje z nowymi bodźcami, chętnie maluje i tworzy – wykleja, wycina, lepi z plasteliny, itp.; uwielbia budować z klocków rozmaite konstrukcje, a na plaży pochłaniają go zamki na piasku;
 • sprawnie wchodzi i schodzi ze schodów na dwóch nogach i w wyprostowanej pozycji, trzymając się poręczy;
 • sprawnie biega, rusza i zatrzymuje się i umie robić w biegu zwroty, lubi bawić się w berka, jeździć na rowerku, wspinać się na różnorodne przeszkody; piłka budzi dużo emocji - dziecko dobrze ją łapie i dobrze nią rzuca, bywa, że już kozłuje; ta wielka ruchliwość i pęd ku odkryciom wymagaja od was zwiększonej uwagi, bo w szalonej głowie czterolatka rodzą się szalone pomysły, które mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń ciała - jednak zamiast krzyczeć "nie biegaj, bo się spocisz" lepiej spokojnie, ale obrazowo wytłumaczyć dziecku, konsekwencje upadku.

 

ROZWÓJ DZIECKA 5-LETNIEGO:

5-letnie dziecko chętnie rozwija zdolnośći plastyczne. Zadaje równie dużo pytań, co wcześniej. Niektóre pięciolatki próbują przystąpić do nauki czytania i pisania, ale jeżeli w przypadku twojego dziecka tak nie jest, nie martw się, wszystko przyjdzie z czasem. Dziecko w wieku 5 lat potrafi już budować zdania i zna ok. 2 tysiące słów.

Rozwój pięciolatka:

Rozwój 5-letniego dziecka postępuje płynnie, pod warunkiem, że dziecko nauki nowych umiejętności nie traktuje w kategorii przymusu.

 • Bywa, że niektórzy rodzice zastanawiają się, czy w rozwoju emocjonalnym ich pięciolatka nie nastąpił regres. Dlaczego? Bo dziecko często reaguje jak w czasie buntu dwulatka: krzyczy, histeryzuje, płacze, robi dzikie awantury, obraża się a nawet pluje, kopie czy bije. Wszystko dlatego, że nadal jeszcze nie radzi sobie z emocjami, których odczuwa coraz więcej. Ten nadmiar emocji może leżeć również u podstaw obgryzania paznokci czy dłubania w nosie.
 • Do tego pięciolatek nadal uważa, że jest pępkiem świata i nie przyjmuje do wiadomości, że inni myślą czy odczuwają inaczej niż on. To normalny etap rozwoju psychiki dziecka, co nie znaczy, że nie należy mu uświadamiać, że się myli.
 • 5-letnie dziecko jest żądne wiedzy, zadaje masę pytań na wszystkie możliwe tematy, często pyta publicznie, co może być nieco dla was stresujące. Nie możecie zbywać dziecka byle czym ani pokazywać po sobie, że jesteście speszeni.
 • Specjaliści radzą, by zachowując kamienną twarz odpowiadać dziecku w możliwie najprostszy, ale jednocześnie wyczerpujący sposób. Jeśli zacznie wam brakować inwencji, zawsze w poszukiwaniu odpowiedzi możecie sięgnąć po jedną z wielu encyklopedii dla dzieci.
Dobrze wiedzieć:

Co powinno wzbudzić niepokój w rozwoju pięciolatka?

 • nie potrafi przejść w tym wieku po linii prostej,
 • nie umie się huśtać, dziecku jest niedobrze przy zabawie na karuzeli,
 • ma nietypową pozycję przy bieganiu.

Te objawy mogą sugerować zaburzenia rozwoju i przetwarzania sensorycznego, dlatego warto odwiedzić specjalistę. Przyda się także wizyta u logopedy, jeśli dziecko sepleni. Seplenienie nie przechodzi samo, dziecko z niego nie wyrośnie bez specjalnych ćwiczeń.

 

Co potrafi pięciolatek?

 • 5-letnie dziecko potrafi już budować poprawne zdania, zna około 2 tysięcy słów. Niektóre pięciolatki z entuzjazmem podchodzą do nauki czytania i pisania, inne w ogóle się tym nie interesują - obie postawy są najzupełniej w tym wieku prawidłowe. Należy jednak pamiętać, ze największy pięcioletni fan nauki natychmiast z niej zrezygnuje, gdy odniesie wrażenie, że jest ona przymusem.
 • Rączki pięciolatka są coraz sprawniejsze, lepsza jest też koordynacja oko-ręka, dzięki czemu coraz lepiej idzie malowanie, lepienie z plasteliny, wycinanie i klejenie. Obrazki dziecka mają coraz więcej szczegółów i są bliższe rzeczywistości.
 • Koordynacja ruchów u 5-letniego dziecka jest już dużo lepsza niż rok temu, chociaż nadal zdarza mu się łapać zająca. Dziecko w tym wieku jest zazwyczaj szaleńczo wręcz ruchliwe, ale niestety, nadal nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, więc nie należy spuszczać go z oczu.

 

ROZWÓJ DZIECKA 6-LETNIEGO:

6-letnie dziecko jest bardzo aktywne. Ma dużą potrzebę rywalizacji i współzawodnictwa. Pojawiają się nowe lęki, takie jak strach przed burzą czy ciemnością. Zwykle 6-letnie dzieci mają już najlepszego przyjaciela, zazwyczaj tej samej płci.

Rozwój sześciolatka:

 • Sześciolatek zna już ponad 4 tysiące słów, dzięki czemu można z nim porozmawiać o wielu sprawach. To ważne, bo dziecko w tym wieku wchodzi w kolejną fazę rozwoju emocjonalnego. Przede wszystkim odczuwa bardzo silną potrzebę współzawodnictwa i wygrywania. Ta potrzeba jest na tyle silna, że dziecko gotowe jest kłamać i oszukiwać, złapane na gorącym uczynku nie chce się przyznać, z trudem też znosi jakąkolwiek krytykę. Reaguje bardzo emocjonalnie, a jego nastroje są zmienne. Potrafi od euforii przejść do ataku złości, a nawet popaść w histerię.
 • Dziecko w 6 roku życia nadal jest egocentryczne i nie do końca rozumie potrzeby innych, ale zwykle ma już najlepszego przyjaciela (zazwyczaj tej samej płci).
 • U 6-letniego dziecka pojawiają się nowe lęki: dziecko może bać się ciemności, duchów, burzy, samotności. Próbuje sobie z tym radzić obgryzając paznokcie i skórki, czy dłubiąc w nosie.
Dobrze wiedzieć:

Zabawy stymulujące rozwój sześciolatka:

 • układanie puzzli
 • rysowanie
 • malowanie
 • wyklejanie
 • wycinanie
 • pisanie i czytanie

Rozwój fizyczny:

6-letnie dziecko nie potrafi usiedzieć spokojnie, dlatego warto mu zapewnić odpowiednią porcję bezpiecznego ruchu, bo dziecko samo nadal nie potrafi jeszcze przewidzieć konsekwencji swojego działania. I tak np. jeżdżąc na rowerze, rolkach, wrotkach czy łyżwach powinno mieć na sobie kask oraz ochraniacze. Warto też często z dzieckiem rozmawiać o bezpieczeństwie na drodze i zagrożeniach, z którymi może się spotkać.

Co umie?:

 • odróżnia stronę lewą od prawej
 • umie narysować podstawowe figury geometryczne
 • umie nazwać kolory, dni tygodnia i miesiące
 • potrafi jeździć na dwukołowym rowerze, rolkach czy wrotkach
 • potrafi nauczyć się wierszyka i go wyrecytować
 • potrafi skupić się na określonym działaniu przez około 15 minut
 • niektóre dzieci radzą sobie z pisaniem coraz lepiej, inne dopiero zaczynają naukę

Gotowość szkolna 6-latka:

Dziecko, które jest gotowe pójść do szkoły, nie tylko jest fizycznie rozwinięte na pewnym poziomie, ale również umie: przedstawić się, powiedzieć, ile ma lat, narysować w miarę proporcjonalnego człowieka, kategoryzować przedmioty i zjawiska. Ponadto rozpoznaje litery, którymi jest zainteresowane na skutek zabawy i spontanicznych odkryć, odczytuje krótkie wyrazy utworzone z poznanych liter w formie napisów drukowanych. Kolejną umiejętnością jest przeliczanie elementów zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń i wykonywania innych czynności. Rozpoznaje też cyfry od 0 do 10. Bardzo ważną rzeczą jest to, aby dziecko dobrze czuło się w szkole, powinno także umieć współpracować z innymi dziećmi, co nie zawsze jest łatwe do opanowania.