Grupa IV MISIE

Z życia grupy 2023/2024

„Miś pluszowy, miś kudłaty

biały, czarny lub łaciaty.

Wszystkie misie my kochamy

Bo ich święto dzisiaj mamy."

Miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych zabawek, bywa największym przyjacielem dziecka. Pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości. Zabawka towarzyszy dzieciom pod każdą szerokością geograficzną. Niesłabnąca popularność misiów nie dziwi chyba nikogo – w końcu każdy z nas miał w dzieciństwie pluszowego przyjaciela, pomagającego przetrwać ciężkie chwile

Aby uczcić święto swego wiernego „przyjaciela” w dniu 27.11.2023r. świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W tym wesołym dniu na przedszkolaki czekało wiele atrakcji i niespodzianek.  Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta.

W tym roku po raz kolejny nasze przedszkole włączyło się akcję Ministerstwa      Edukacji   i Nauki- „Szkoła do hymnu”.

W piątek  10 listopada 2023r. o symbolicznej godzinie 11:11 cała społeczność przedszkolna uroczyście odśpiewała hymn narodowy. Udział w akcji miał na celu zachęcenie dzieci do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości, kształtowania szacunku wobec polskich symboli narodowych oraz działań rozwijających ich świadomość narodową.

DZIECIAKI KOCHAJĄ ZWIERZAKI,                            CZYLI CIEKAWE SPOTKANIE                                                  Z PRZYRODĄ -GADY !

10.11.2023 roku  odwiedził nasze przedszkole miłośnik przyrody. Tematem przewodnim spotkania  było życie i hodowla gadów. Wśród zaprezentowanych zwierząt znalazł się kameleon, żółw, agama brodata, afrykański gekon lamparci oraz wąż zbożowy. Prowadzący przygotował wiele ciekawostek, dzieci dowiedziały się, jak zwierzęta  odżywiają się  oraz gdzie żyją. Miały również okazję dotknąć    i pogłaskać niektóre okazy ? (oprócz kameleona , ponieważ on tego nie lubi) i przekonać się czy węże   są: suche - mokre, ciepłe - zimne, gładkie, a może szorstkie ?

Spotkanie przebiegało w bezpieczny sposób pod czujnym okiem opiekuna zwierząt.

v

Po warsztatach dzieci podekscytowane rozmawiały między sobą, dzieląc się swoimi spostrzeżenia

„Jak przyjemnie i wesoło

Kiedy dynia krąży w koło.

Dynia tu, dynia tam,

Dynia krąży tu i tam.”

Dynia jest warzywem, które zachwyca swoim wyjątkowym wyglądem i smakiem. Przekonały się o tym dzieci uczestnicząc 03.11.2023r.  w Święcie Dyni.

Wszyscy tego dnia przeżyliśmy istny dyniowy zawrót głowy. Królował oczywiście kolor pomarańczowy. Rozmawialiśmy na temat wyglądu i przeznaczenia tego wartościowego warzywa. Odbyły się również „dyniowe zabawy ”, które przyniosły wiele radości wszystkim dzieciom: dyniowy wyścig, slalom, dyniowe tańce, dyniowa gimnastyka buzi i języka . Ponadto dyniowe zabawy graficzne, matematyczne, dniowe puzzle.

Był  to dzień pełen niezapomnianych wrażeń!

„NAJBARDZIEJ PRZYSTROJONA DYNIA”

Gratulacje dla Martyny K., Emilii S., Wojciecha B., Mateusza W. za wyróżnienie w konkursie.

Gratulacje dla Karoliny D., Mateusza Ż. za udział w konkursie.

Spotkanie z alpakami

Październik w naszym przedszkolu rozpoczął się miłą niespodzianką. Czwartego dnia miesiąca w przedszkolnym ogrodzie spotkaliśmy dwie urocze alpaki.
Opiekunki alpak pani Agata opowiedziała dzieciom o zwyczajach i upodobaniach tych łagodnych i trochę płochliwych zwierząt. Po krótkim wykładzie przyszedł czas na praktykę.
Przedszkolaki mogły pogłaskać nowych przyjaciół, nakarmić marchewką oraz wyprowadzić na krótki spacer po ogrodzie.
Na koniec spotkania chętne dzieci przytulały sympatyczne zwierzątka.

Błota, bajora, dziury w ziemi. Oto dlaczego brudne zabawy to najlepsze, w co może bawić się dzieckosmiley

Zabawa błotem rozwija motorykę i zwiększa ekspozycję na różne tekstury oraz stymuluje sensorycznie. Wpływa na budowanie nowych połączeń nerwowych, a z czasem buduje pamięć i wspomaga system uczenia się. Zabawy piaskiem i wodą są szczególnie polecane dzieciom z zaburzeniami SI

Ochotnicza Straż Pożarna

W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich sytuacjach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków nie tylko samochodowych.
Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki. Dzieci mogły go z bliska oglądać oraz podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy.
Po wizycie  straży dzieci przyznały, że ten zawód chociaż jest niebezpieczny to bardzo im podoba się

Wspólne zabawy w piaskownicy

Życzymy wielu radości, nowych przyjaźni, ciekawych zabaw, dobrego humoru i niezapomnianych przeżyć, a rodzicom owocnej współpracy i zadowolenia.smiley